Zdraví, telemedicína

Zdraví, telemedicína

29.05.2013 00:05

 

klíčová slova: telemedicína, diagnostika, prevence,  e-medicína, genetika, monitoring zdravotního stavu, ochrana osobních dat   

 

anotace

Telemedicínou rozumíme použití lékařských znalostí a dovedností na dálku v tom místě, kde jsou zapotřebí. Je výsledkem technického vývoje a systémových změn ve zdravotnictví. Opírá se o rozvoj informačních a komunikačních technologií, s cílem přenášet zdravotnická data na dálku. Telemedicína posunuje diagnostikování a léčení do rukou samotných pacientů a rychle se stává běžnou součástí péče o naše zdraví.

Např. webů se zdravotnickou tématikou jsou dnes tisíce. Informace, které poskytují, mohou být nesmírně cenné, ale i zavádějicí a nebezpečné.  Poznat, že informace na světové sítí je důvěryhodná, není vždy snadné. 

Všude ve světě je nedostatek financí ve zdravotnictví. Úplatnění informačních technologií v medicíně bude záviset nejen na technických a finančních předpokladech, ale i na legislativních změnách. Strnulé systémy je třeba změnit, aby se méně soustředily na akutní péči a zásahy a více na primární péči a prevenci. A také na potírání korupce a podvodů. Výzvou světovému zdravotnictví je vytvoření systému motivací výhodnému pro poskytovatele péče, pacienty i pro pojišťovny.  Ve zdravotnických informačních systémech je ale zároveň nutno klást velký důraz na ochranu osobních dat.

 

Historie, současnost a predikce blízké budoucnosti

Do ordinací chodí, díky webu, stále více poučených lidí

Poznat, že informace na světové sítí je důvěryhodná, není vždy snadné.

Totální odevzdanost. I tak by se dala nazvat nejedna návštěva lékařské ordinace před 20 a více lety. Vyptávat se lékaře na podrobnosti svého zdravotního stavu bylo považováno za obtěžování.. Zejména mladší lidé chtějí dnes od lékaře vědět co se s nimi děje a bude dít.

Návštěvu u lékaře webové stránky a rady z nich nenahradí. Mohou však pomoci třeba při rozhodování, na kterého odborníka se obrátit. Ne každému lékaři se také podaří napoprvé pacientovi vysvětlit  podstatu problému, někdy to ani není možné. Zde může internet opravdu pomoci. Webů se zdravotnickou tématikou jsou ale tisíce. Informace, které poskytují, mohou být nesmírně cenné, ale i zavádějicí a nebezpečné.. 08

Monitoring zdravotního stavu

Zanedlouho budeme mít prostředky pro neustálé monitorování stavu našeho těla, sloužící k vyladění našeho ozdravného program, či včasnému varování před náhlými příhodami jako je např.  infarkt. Ray Kurzweil

Počátky telemedicíny sahají v USA do poloviny 60. let, kdy NASA zavedla první lékařské telemetrické programy během programu pilotovaných kosmických lodí pro sledování tělesných funkcí astronautů.

Nová generace e-zdravotnických produktů a služeb je založena především na bezdrátové a mobilní technologii. Dnes známe již stovky příkladů jejich použití.  Např. upozornění  na čas pro dávkování léků pomocí SMS,  počítače kalorií, vyšetření raktální cesty, cystické fibrózy, test krevní skupiny. Upravený telefon dokáže zjistit aktuální pacientovu kondici a odesílá sám výsledky do nemocnice. To umožní snížit  počet  kontrol u lékaře. Podobně je to i s léčbou rakoviny a nebo cukrovky.

Např. “náplast” britských vědců obsahuje mikrojehly, které přes kůži bezbolestně odebírají nepatrné vzorky krve, z nichž vestavené senzory určí množství obsaženého kyslíku a glukózy. Další čidla sledují tep, krevní tlak či teplotu. Naměřené údaje vysílá miniaturní čip z náplasti do mobilu. Odtud se pak automaticky posílají přímo do počítače lékaře, a to buď všechna, nebo jen ta, která překračují určenou hranici.

Normálně by šlo taková měření uskutečnit jen v nemocnici. Takto však lidé chronicky nemocní nemusí stále cestovat kvůli kontrolním vyšetřením. I z pohledu zdravotních pojišťoven je takové sledování výhodné. říkají tvůrci zařízení z Imperial College. Pracuje se i na tom, aby se senzory v náplasti propojili s inzulínovou pumpou - přístrojem, dodávjící inzulín přímo pod kůži, bez použití injekce. Takto bude moci inzulín dávkovat lékař na dálku podle okamžitých potřeb pacienta.

Genetika má před sebou obrovskou budoucnost i ve zdravotnictví

Vědecké týmy po celém světě přinášejí nepřetržitě nové poznatky z výzkumu DNA. Databáze DNA profilů poslouží celé škále výzkumů v oblasti medicíny či genografie. Podle Marka Minárika bude možné DNA databázi využívat např. pro populační monitoring, specifických DNA variací pro včasnou diagnostiku nádorových onemocnění či vývojových vad, anebo jako srovnávací soubor při výzkumu nových mutací zodpovědných za dědičná onemocnění. 09

Čipy pro život

Lékař vyzve pacienta, aby vložil svoji čipovou kartu zdravotního pojištění. Pak stejným způsobem vloží do čtečky svůj vlastni identifikační průkaz a může začít vyšetřovat.. Toto zdvojení vede mj. k lepší evidenci provedených léčebných úkonů. Je to konec papírové administrativy. 10

 

 Příběh

Příběh pana Hraběte a jeho Barči

Když se podobný příběh odehrál před časem v USA, obletěl celý svět. V sobotu 10. ledna 2009 ráno bylo mnoho lidí nedaleko pražského nákupního centra svědky neuvěřitelné události, kdy asistenční pes přivolal telefonem svému pánovi pomoc a zastavil provoz, aby „řekl“ lidem okolo, že jeho pán potřebuje pomoc.

Baruška je krásná osmiletá fenka zlatého retrievera, která je asistenčním psem a pomáhá panu Hraběti z Prahy. Ten je po velmi těžkém úrazu po přepadení odkázán na pohyb o dvou berlích. V sobotu ráno se vydal autobusem se svou psí pomocnicí Bárou, která ho doprovází naprosto všude, do lékárny pro léky a na nákup. Po vystoupení z autobusu, kdy se již všichni spěchající lidé rozeběhli do různých stran, se udělalo panu Hraběti velmi špatně, nejprve podklesl na kolena, pak upadl v bezvědomí do sněhu.

Pan Hrabě má na lince 112 hlášen telefon, adresu, typ postižení i to, že má psího asistenta s postrojem, na kterém je logo výcvikového centra Helppes. Bára nosí na krku mobil, který je nastaven tak, že zmáčknutím jakéhokoli tlačítka je alarmována linka 112. Psí asistentka se v tom momentě zachovala daleko lépe, než by se zachovala většina lidí. Nejprve se rozeběhla směrem za lidmi, kteří vystoupili z autobusu, a když zjistila, že je nedoběhne, vběhla na silnici a obíháním aut zastavila provoz. To už bylo někomu z přihlížejících divné, a tak zavolal policii. Když Bára zjistila, že se nikdo nemá k tomu, aby ji následoval za jejím bezvládně ležícím pánem, vzala do tlamy mobil, zmáčkla ho a tak se „dovolala“ na linku 112. Dispečerka hned věděla, že je zle, když se objevilo číslo pana Hraběte, ale na druhém konci se ozývalo jenom funění. Součinností operátora mobilní sítě lokalizovala dispečerka mobil z něhož byla vytočená tísňová linka a jeho polohu pak poskytla záchranářům a policii. Mezitím se ale přece jenom začali okolo ležícího Zdeňka Hraběte sbíhat lidé, a tak se podařilo propojením veřejnosti, policie a linky 112 příhodu zpřesnit a zavolat záchranku včas.

Jakmile Bára uslyšela, že přijíždí houkající sanitka, běžela okamžitě zpět ke svému pánovi a už se od něho odmítla hnout. Policisté se nabídli, že se o fenku postarají, ale posádka záchranky byla velmi rozumná, pochopila, že pes a pán jsou „jedna duše, jedno tělo“, a tak psího asistenta naložila i s jeho pánem a odvezla je do Vinohradské nemocnice. Tam se zjistilo, že důvodem zkolabování pana Hraběte byla tentokrát plicní embolie. Podle jeho slov se všichni zúčastnění zachovali naprosto příkladně, od posádky sanitky přes pracovníky všech oddělení nemocnice, kterými při vyšetřeních prošel, pana primáře až po sestřičky a pomocné pracovníky. Nemocnice jim dala samostatný pokoj, aby pejsek nebyl problémem pro ostatní pacienty, a pracovníci nemocnice se postarali o Barušku při venčení, sehnali misky a dali jí vodu a opatřili krmení, aby za svůj hrdinský čin nezůstala o hladu.

Chování Báry je o to překvapivější, že téměř na den před rokem svému pánovi zachránila život poprvé. Pan Hrabě byl loni také začátkem ledna se svou Bárou na každodenní vycházce v parku, když se mu náhle udělalo špatně a na námraze upadl. Pokoušel se vstát, ale ani s pomocí fenky to nešlo. Prochladnutí by pro jeho páteř mohlo mít fatální následky. A tak vyslal Barču pro pomoc. Ta ani vteřinu neváhala, rozeběhla se směrem k silnici, a protože nikde nikdo nebyl, rozhodla se zastavit auto. Jedním z projíždějících automobilů byla právě policejní hlídka, a když viděla psa, který jim začal obíhat jedoucí vůz a měl na sobě postroj s nápisem „pes asistent“, okamžitě zastavila a sledovala psa, co se bude dál dít. Baruška se rozeběhla do lesa, do kopce, směrem ke svému pánovi a hned zase zpět k policistům. Ti pochopili, že ji mají následovat, a společně došli k jejímu pánovi, pomohli mu vstát a dovezli je domů. A pak, že pes nemyslí! 11

 

 Úhly pohledu

Nadužívání antibiotik znamená konec moderního lékařství

Čelíme děsivým vyhlídkám, že se lékařství navrátí do lékařského středověku před objevem penicilínu. dr. Margaret Chan

Antibiotika rychle ztrácejí svou efektivitu a nejsou nová. Je to důsledkem skutečnosti, že se antibiotika nadužívají v lékařství a zejména v zemědělství. Upozornila na to dr. Margaret Chan, šéfka Světové zdravotnické organizace.

"Éra po antibiotikách je koncem moderního lékařství," varuje. "Nemoci tak běžné jako streptokok v krku či odřené koleno dítěte budou znovu zabíjet. Některé sofistikované lékařské procedury jako operace kyčlí, transplantace tělesných orgánů, chemoterapie a péče o předčasně narozená nemluvňata budou daleko obtížnější než dosud, anebo příliš nebezpečné na to, aby se o ně lékaři vůbec pokusili."

Svět přichází o existující antibiotika a nikdo nevyvíjí nová. Farmaceutické firmy se vývojem antibiotik nezabývají, protože vydělávají daleko více výrobou  léků proti cukrovce nebo proti vysokému tlaku. Ty totiž pacienti musejí brát celý život, ne jen pár dní nebo týdnů. Farmaceutické firmy nevyvíjejí antibiotika i proto, že by se jim nepodařilo na nich vydělat, než si vůči nim bakterie vytvoří odolnost.

Každoročně umírá na infekce, už dnes nevyléčitelné antibiotiky, 25 000 Evropanů. Po celém světě existuje asi 650 000 případů antibiotiky už nevyléčitelné tuberkulózy. "Mnoho běžných a život ohrožujících infekcí," varuje Světová zdravotnická organizace, "se už nedá řádně léčit."

Z nedávného výzkumu vyplývá, že se odolnost bakterií rychle šíří i na cefalosporiny, což jsou relativně nové léky, které Světová zdravotnická organizace považuje za "kriticky důležité". Jedna studie z Birminghamu zjistila, že více než 11% obyvatelstva je nositeli zvlášť agresivní a odolné verze bakterie E.coli. Odolnost bakterií se šíří dokonce i na carbapenemy, což jsou antibiotika, která mají lékaři v záloze, pokud by selhalo všechno ostatní.

Krizi způsobují především nemocnice (které charakterizuje dr. Chanová jako ohniska vysoce odolných patogenů) a lékaři. Americká Střediska pro zvládání a prevenci nemocí odhadují, že polovina antibiotik je předepisována zbytečně. Často lékaři rozdávají, na nátlak pacientů, antibiotika proti chřipce a dalším virovým infekcím, kde jsou k ničemu. A globální cestování, přistěhovalectví a zdravotní turistika šíří odolné bakterie po světě.

Je však nyní také jasné, že důležitou roli hraje i intenzivní zemědělství. Jak na to upozorňuje dr. Chanová, "světové podáváme více antibiotik zdravým zvířatům než nemocným lidem". V Americe se asi 80% antibiotik běžně dává do krmiva, aby zvířata ztloustla. To je nyní v Evropě zakázáno, avšak stejně podávají farmáři prasatům a drůběži pravidelně antibiotika, aby prevencí zabránili infekcím.

Z nedávné zprávy Soil Association vyplývá, že v zemědělství jsou široce rozšířeny antibiotikům odolné bakterie a šíří se na lidi. I když vznikly oficiální kampaně, jejichž cílem je zabránit nevhodnému užívání antibiotik v lékařství, užívání antibiotik v zemědělství stoupá. Podávání cefalosporinů zvířatům se za poslední desetiletí zvýšilo šestkrát.

Svět věnuje podle dr. Chanové pozornost této krizi "pouze sporadicky" a "nedostatečně". Lékařství, jak jsme ho znali, zřejmě končí

Zdravotnictví z druhé strany

Nemoci jakožto pohroma stíhající lidstvo jsou v zájmu farmaceutických firem. Pokud snad lidi žádné nemoci netrápí, je vhodné, aby si alespoň vymysleli, že je trápí. Důvod je prostý: peníze. Dr John Virapen

Zajímavé svědectví ze Slovenska podává MUDr. Ladislav Laho. Říká: “28 rokov som sa venoval kritickým stavom u detí a bol som šťastný. Potom sme založili Detskú fakultnú nemocnicu v Banskej Bystrici a stal som sa na tri roky jej riaditeľom. Nazrel som na druhú stranu, kde sa zdravotníctvo chápe ako možnosť ľahkého zbohatnutia a ľudia bez pridanej hodnoty majú veľké požiadavky. Odvtedy už nie som šťastný človek. Na jednej strane vidím, ako sa lekári trápia, ako sestry robia za žobračenky. No na druhej aj plytvanie a veľké úniky peňazí

Predražené nákupy, politické nominácie riaditeľov, vpustenie obchodníckej loby do riadenia, klientelistické správanie sa poisťovní je problém politickej garnitúry.¨Zdravotníctvo je riadené farmaceutickými a distribučnými firmami a záujmovými skupinami. Len poslední traja ministri na Slovensku alebo ľudia, ktorí zdravotníctvo ovplyvňovali, sú obchodníci s liekmi či s materiálom:

Není divu, že pomerne silné stanovisko je: ak berú obrovské provízie politici, tak prečo by nemohli aj lekári. Aká je spoločnosť – takí sú lekári. A lekári pod tlakom farmafiriem predpisujú viac liekov, ako je potrebné. To ale ohrozuje pacientov. Každý liek totiž, užívaný zbytočne, je pre človeka škodlivý. Ak by sa tieto praktiky odstránili dalo by sa ušetriť stovky miliónov eur ročne”. https://www.celostnimedicina.cz/

Jak je vidět problémy efektivity zdravotnictví jsou v řadě zemí podobné: korupce, podplácení, podvody. Podrobně o těchto metodách se lze dočíst v šokujícím přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti Dr Johna Virapena.  /kniha: Nežádoucí účinek: smrt/

Funkce alternativní medicíny

Víra tvá Tě uzdravila.

Alternativní medicína těží ze strachu z bolesti, onemocnění a smrti. Opírá se o přirozenou lidskou zkušenost, kterou si lidé neumějí dost dobře vysvětlit: že se po návštěvě u léčitele cítí lépe. Není sporu, že lidem je obyčejně lépe poté, co navštíví akupunkturistu, chiropraktika, bylinkáře, nebo homeopata. Obyčejně totiž do návštěvy i předepsané léčby investovali slušné peníze. Účinky dostatečně vysvětluje teorie “kognitivní disonance” – každý, kdo zaplatí nějakou slušnou částku za léčení, které nezabírá, by si musel dělat výčitky, jakmile by si přiznal, že zbytečně utratil peníze. Přičemž nejjednodušší způsob, jak se výčitek zbavit, je přesvědčit sám sebe, že se začíná uzdravovat.

Alternativní léčitelé jsou skutečně nezřídka citliví lidé. Opravdu chtějí pomoci svým bližním, a dokonce věří, že jim pomáhají. Pacienti jim potvrzují, že terapie zabrala, z čehož léčitelé přirozeně (byť nesprávně) usoudí, že skutečně vládnou léčitelskými schopnostmi. Jiní pak mohou pouze předstírat, že jim na pacientech záleží. V každém případě však pacient dál šíří jejich memy - ať pravdivé nebo falešné. To vše dohromady vytváří účinný a odolný memplex k vydělávání peněz. 12

Praktičtí lékaři jsou k e-medicíně zatím opatrní.

Žádný univerzální autotest nebývá 100%. Každopádně tato domácí vyšetření mohou objevit příznaky vážnějších onemocnění a dovést nemocného k lékaři,” říká k autodiagnostickým testům jeden z praktických lékařů. Záleží na propracovanosti celého systému a ve finále na pečlivosti lékaře, který se vždy musí spolehnout na svou zkušenost. 13

Některé nemocnice dělají z operací reality show

Na internetu nabízejí živě a bez sestřihu přenosy z operačních sálů. Nejde přitom o ukazování krve a masa, nýbrž spíše technologie a moderních postupů. Ať nazveme přenosy vzdělávacími programy nebo reklamou, je to poměrně náročné a nemocnice do nich vkládají značné prostředky. To mohu potvrdit i z vlastní zkušenosti, kdy jsem  měl příležitost podílet se na přípravě přenosu takovéto unikátní operace přímo do sálu lékařského kolokvia již v r.2002.

Záběry z často dramatických operací můžeme ale dnes také často sledovat i ve stále populárnějších televizních seriálech z lékařského prostředí. Myslím, že je to užitečný trend.  

Extrémní  modifikace těla

Veřejné zdravotnictví nestačí držet krok s extrémními úpravami těla.

Rostoucí počet lidí, kteří se dávají tetovat, propichovat si různé části těla, chirurgicky půlit špičku jazyka a požadují další a další úpravy těla, vede ke vzniku nových živností, které takové požadavky uspokojují. Vedou k riziku přenosu HIV, infekční žloutenky a jiných nakažlivých chorob, takže někteří zákazníci nových salónů končí v záchranné síti veřejného zdravotnictví, které potřebuje další peníze, jichž ovšem není nikdy dost. Miloš Kaláb13.1.2012

 

 Zvažte následující doporučení

Převezměte plně zodpovědnost za své zdraví

Prevence chrání naše zdraví před zásahy lékařů. Milan Kenda  

Většina lidí se nevěnuje prevenci a posilování zdraví včas, ještě před nástupem zjevných syndromů. Většině lidí se bouhžel od lékařů dostává jen omezeně informací o prevenci onemocnění. Neměli byste čekat na druhé, až vám ukáží cestu k uzdravování. Jedinou osobou, která může převzít zodpovědnost za vaše zdraví, jste vy sami.. 14

Motivace k prevenci

Bojovat s nemocí až poté, co propukla, je jako snažit se vykopat studnu, když  má člověk žízeň.  /The Zellow Emperor¨s Classic of Internal Medicine/

Existuje řada důkazů, že např. u mnoha rakovinových onemocnění přináší investice do prevence v dlouhém období všechny možné typy výnosů - ať již se jedná o kvalitu života jednotlivce, ekonomickou aktivitu občanů jako pracujících nebo míru výnosu pro stát v důsledku této ekonomické aktivity

Všude ve světě je nedostatek financí ve zdravotnictví. Současné strnulé systémy je třeba změnit tak, aby se méně soustředily na akutní péči a zásahy a více na primární péči a prevenci. Vedle toho, že investujete do lepších technologií, musíte přijít na to, jak přinutit všechny účastníky tohoto systému aby přehodnotili své chování.

Pokud chcete klást větší důraz na prevenci a včasnou diagnózu nemoci a méně na akutní zásahy, potřebujete vytvořit systém motivací výhodný pro poskytovatele péče, pacienty i pro pojišťovny. Ty mohou dá pacientům na výběr. Buď se budete chovat takto /např. nebudete kouřit, nebo budete chodit na pravidelné prevenční prohlídky/ a dostanete nějakou prémii, např. v podobě nižšího pojistného, nebo se tak chovat nebudete a vaše pojistné bude vyšší. A poskytovatelé péče potřebují systém, který zajistí, že čím více se budou soustředit na prevenci, tím více se to bude odrážet v jejich platech. 15

Ať jste kteroukoliv součástí zdravotního systému hledejte motivace pro sebe i své okolí. Např. díky včasné prevenci inicializované svojí praktickou lékařkou mohl autor dokončit tuto knihu.

Hledejme skutečně kvalifikované informace

Je dobré, pokud pacienti znají anatomii svých nemocných orgánů, ale neměli by zasahovat do léčby. Poučených je stále víc. Není vyjimkou, že do klasické či virtuální ordinace /lékař odpovídá na internetu na dotazy/, vstoupí člověk  a zahrne lékaře erudovanými otázkami. Informace získává nejčastěji z internetu. Neseriozní zdroje mohou ale způsobit vážné problémy. Hledejme certifikaci: v ČR je to Asociace zdraví na internetu, udělující kvalifikovaným webům certifikaci. 16

Genetické horoskopy

Zapomeňte na karty, horoskopy a věštění z křišťálové koule.. Budoucnost vám stejně dobře dokáže odhalit i test vaší DNA.

Jde o novodobé šarlatánství, tvrdí Společnost lékařské genetiky. Obchod s genetickými testy už ale  zjevně nikdo nezastaví.

Např. na vzniku obezity se podílí tolik zatím neprozkoumaných faktorů, že z genetického testu nelze  zodpovědněně říci, z koho bude za pár let tlouštík. Nehledě, že v případě obezity  hraje stokrát větší roli životosoráva než geny. Totéž se týká infarktu a dalších civilizačních chorob. Navíc – výsledky takových testů bývají někdy falešné. Potíž je i v tom, že když si dáte své tři vzorky do tří různých soukromých laboratoří , můžete dostat tři různé závěry, protože každá laboratoř  testuje jiné genetické změny a jinak je interpretuje. To vyzkoušela US agentura FDA.

V USA  mají již po řadě etických debat i svá pravidla.. Např. platí zákon, který zakazuje diskriminaci na základě genetických testů. Třeba při přijímání lidí do zaměstnání. Státní agentura pro kontrolu léků a léčby si vyhradila právo schvalovat testy, které by mohli ovlivnit zdraví. Chce zabránit tomu, aby si lidé, na základě DNA např. nechali vyoperovat orgány. V podstatě dává zelenou testům, které jsou relevantní, pro zdraví a život pacienta zásadní a vedou ke zjišťování diagnóz a k léčbě.

Zákonem zakázat genetické testy nelze. V tzv. “rekreační genetice” soukromými laboratoří  je jen několik důležitých testů a pak mnoho balastu okolo. Ale proč lidi vodit za ručičku? Kdo chce zaplatit, ať si to zaplatí, argumentují některé společnosti poskytující tyto testy. 17

Biometrie a stáří

Nové technologie stále více pronikají až k našemu intimnu a my se tak sami  stáváme souborem dat. Dnešní systémy již  v řadě nemocnic a domovech důchodců sledující stav klientů a poskytují určitou představu  napojení našeho těla na síť. Přístroje umožní měření krve, tlaku a pravděpodobně i mnoha údajů přímo v reálném čase.

Člověk by ale neměl být nešťastný, že předal svou autonomii komunálnímu nebo kolektivnímu systému, který bude pomocí různých sítí analyzovat jeho pohyby. Pokud nastane problém, rodina a pohotovostní lékař  o tom dostanou zprávu. Napojení  na tuto síť vám poskytne svobodu i závislost a umožní vám , abyste mohli pracovat ještě dlouho poté, co překročíte hranici 65 let... Lidé, kteří překročí v dalších dekádách hranici 40 let, se musejí od začátku učit žít ve stáří úplně jinak.18

 

 Zamyslete se nad otázkami

Víte že farmaceutické firmy každoročně vynaloží víc než 35000 eur na jednoho lékaře jen s tím cílem, aby předepisoval jejich výrobky? Že přes  75% předních vědců z oblasti medicíny je “financováno” farmaceutickými firmami? Že  při schvalování některých léčiv a jejich zavádění na trh sehrává významnou roli korupce?Že farmaceutické firmy si vymýšlejí onemocnění, jen aby zvýšily svůj obrat a podíl na trhu? Že farmaceutické firmy se čím dál tím zaměřují na děti?

Přáli byste si být označeni čipem v kterém by byl uložen váš chorobopis,  navíc spojen  např. s analýzou DNA? Máte obavy, že by mohli by být zneužitelné?

 Genetické modifikace budou prodlužovat život, jiné budou souviset se zábavou a životním stylem. Evoluční biolog  Dawkins předvídá, že si  brzy budete moci dovolit svůj genomový projekt. Ale upozorňuje: „Vaše osobní karta s děsivou přesností předpoví způsob vaší přirozené smrti. Položme si otázku. Chceme to vůbec znát? A chceme, aby k této informaci měli přístup analytici pojišťoven, právníci, státní úředníci?“

—————