Informace o autorovi

 

Jsem povoláním technik se specializací telekomunikace, toho času už pátým rokem v důchodu. Nikdy jsem nebyl členem žádné politické strany. Projektoval jsem a realizoval řadu multiprojektů z oblasti telekomunikací, monitoringu plynárenských systémů a životního prostředí. Posledních 10 let před penzí jsem pracoval jako manager konstrukce a řízení optických sítí, kde jsem vytvořil i grafickou databázi evidující telekomunikační provoz na 200000 km optických vláken. Jsem mj. i autorem a spoluautorem 5 patentů. Mnoho let se zabývám vlivem globalizace na filozofii osobní informatiky. K tomu si vytvářím rozsáhlou databázi. To zákonitě vede i k nekonvenčním pohledům na politické dění. Ale teprve až důchod mi otevřel prostor pro psaní, o který se dělím s rodinou. V současnosti dokončuji rozsáhlou knihu „Filozofie pro osobní informatiku 2013, kterou začínám postupně publikovat na tomto webu. Mezi mé další koníčky patří: chalupaření, lyžování, lezení po horách a jazz.

 


O projektu  „Menu ústavních a voličských očekávání“

V současné době probíhá široká a emotivní diskuse o změnách Ústavy, volebního systému, odvolatelnosti poslanců, o potřebě volby nezávislých kandidátů do paramentu a o všeobecném referendu. Dílčí diskuse se pohybují většinou jen v prostoru teoretických úvah. Ty reálnější se pokouším s jejich autory diskutovat. Oslovuji i demokraticky smýšlející osobnosti z nejširšího politického spektra. Požadované změny jsou však spojené nádoby a vyžadují si radikální a komplexní řešení s odpovědí na dosud nikde nezodpovězené otázky - Jak, kdy a s kým?

Na to se snaží odpovědět zadání projektu „Menu ústavních a voličských očekávání“, s využitím filozofií a informačních technologií 3. tisíciletí. Součástí je i návrh logických kroků, včetně harmonogramu. Přes značný rozsah, včetně věcné diskuse a příloh, si ho prosím zkuste pečlivě prostudovat a zvažte zapojení do brainstormingové diskuse vedené prozatím touto formou. Ta by mohla urychlit dopracování zadání v reálný projekt.

Těším se na Vaše připomínky a nápady. Petr Vavruška

 

 


Kniha "Filozofie pro osobní informatiku 2013"

Artur Schopenhauser řekl: “Každý považuje hranice vlastního zorného pole za hranice světa“. Postupně uveřejňovaná kniha "Filozofie pro osobní informatiku 2013" je pokusem osvětlit současnou šíři tohoto zorného pole a nabídnout určitou strukturu k tvorbě vlastního světonázoru v nejdynamičtější době historie. Cílem je názory sepsat, ale nevnucovat, evokovat přemýšlení a myšlenky nechat zrát. V časosběrném pohledu potom zjistit co zaniklo, kde se chybovalo, co je platné, co nového vzniklo a co se očekává. Je to zároveň objevování myšlenek a konfrontací často nesmiřitelných názorů, při nichž však hrozí i ztráta mnohých iluzí. Je to  o filozofii života s informacemi a znalostmi, o jejich kvalitě i o nekonečném hledání moudrosti. Mnohé lze poznat i na řadě příběhů...

Citovaná kniha i projekt "Menu ústavních a voličských očekávání"  velmi úzce souvisejí.  Prosazování principů přímé demokracie je totiž nemyslitelné bez vysoké angažovanosti voličů. Zde si dovolím citovat profesora Hoschla: "Mnohým lidem uniká složitá mnohotvárnost, komplementarita, mnohoznačnost světa, a to, co v jejich očích zbývá, se dá rozdělit na jednoduché, elementy. Někdo je buď dobrý, nebo špatný. To, že hranice mezi dobrem a zlem neprochází mezi novými a starými strukturami, ale prochází rozumem a srdcem - to uniká. Podobně unikají i jiné komplikovanosti". 

V tom se pokouší kniha čtenáře, zejména ty mladší,  zorientovat. I přes značný rozsah díla, který je daní hektické ale vzrušující době v níž žijeme, je jen rozhlednou po nekonečném lidském obzoru, odkud problematiku jen zahlédneme a poznáme kterým  směrem se za zevrubnými znalostmi vypravit.