Profily moudrých

Profily moudrých

15.05.2013 17:38

Konfucius

Źakladatel první filozofické školy v Číně a patrně nejvlivnější ze všech filozofů, kteří kdy žili (učení jeho školy ovlivňuje zcela zásadním způsobem až do 20. století život v Číně, Japonsku a Koreji). * v r. 551 př. n.l. ve státě Lu v  čínské šantungské provincii ve šlechtické rodině Kchung.

Rysem Konfuciovy filozofie je příklon k člověku a k praktickému - na 1.místě je u něho stojí vždy blaho lidu. - Jeho nauka je v podstatě souborem zásad chování a mravních zásad člověka, přičemž jedinec není izolovaným individuem, nýbrž je vždy nahlížen jako součást společnosti.

Jeho dílo je shrnuto do 9 knih. Žáky, kteří se kolem něj shromažďují, vyučuje dějinám, básnictví a formám slušného chování – během 10 let jeho školou projdou na 3000 mladých mužů.

 

Siskind Barry

Předních severoamerický poradce. Soustřeďuje se především na rozvíjení schopností potřebných pro úspěšné prezentace na veřejnosti – na předváděcích akcích, výstavách a veletrzích.

 

Žižek Slavoj

Slovinský filozof, psychoanalytik a kulturní kritik, jeden z nejpronikavějších myslitelů současnosti, je vedoucí vědecký pracovník Sociologického ústavu AV ČR, University of Ljubljana, a jako hostující profesor na řadě amerických univerzit (Columbia, Princeton, New School for Social Research, New York University, University Michigan).

Není větší chybou než přistupovat k dílu slovinského provokatéra skrze stereotypy, kterými ho opatřují média. Elvis světové filozofie, nebezpečný myslitel, komunista, a další marketingové nálepky přehlížejí podstatu toho, v čem je Žižkovo myšlení skutečně subverzivní. Skrze zkostnatělé ideologické termíny vyzývá na souboj, říká si o čtenářskou pozornost, kterou však nezneužívá k laciným demagogickým redukcím.

 

McGovern Gerry

Je mezinárodně uznávaný autor a poradce v otázkách správy webového obsahu. Nabízí sérii workshopů o správě obsahu, informační architektuře a psaní pro Web.

 

Schirrmacher Frank

Autor knihy Spiknutí metuzalémů Narodil se v r. 1959, vystudoval univerzitu v Heidelbergu a Cambridgi. Od r. 1994 je vydavatelem Frankfurter Allgemeine Zeitung. Napsal řadu sociologických studií.

 

Peterka Jiří

Autor je nezávislým konzultantem a publicistou. Věnuje se také pedagogické činnosti na MFF UK, kde přednáší problematiku počítačových sítí a komunikací. Archiv jeho článků, přednášek a tutoriálů se nachází na adrese https://www.earchiv.cz.

 

Tesla Nikola

 Geniální vynálezce srbského původu. Byl průkopníkem na poli fyziky, především v té době začínající elektrotechniky. Mimo jiné vynalezl indukční motor a objevil vícefázový střídavý proud, který přispěl k všeobecnému rozšíření elektřiny. Je po něm pojmenována jednotka magnetické indukce tesla. Díky svým znalostem dokázal předpovědět existenci mobilních telefonů již v roce 1909.

 

Frank Fenner

Přední vědec a mikrobiolog z Australské univerzity (nar. 1914) zasvětil život virologii. Výraznou měrou se zasadil o vymýcení viru pravých neštovic. Podílel se na 290 vědeckých studiích, je autorem 22 knih a držitelem řady prestižních ocenění. K problémům přistupuje komplexně.  I na lidský druh je podle něj třeba pohlížet z různých úhlů a v širokých souvislostech - biologických, geologických, ekologických, sociologických. Sdílí názor, že po průmyslové revoluci v 18. stol. začal člověk ovlivňovat podnebí tak zásadním způsobem, že se to vyrovná důsledkům srážky Země s kometou nebo střídání dob ledových.

 

Cílek Václav

RNDr. Václav Cílek, CSc. je český geolog, klimatolog, spisovatel, filosof, překladatel taoistických a zenových textů a popularizátor vědy. Od r. 2004 je ředitelem Geologického ústavu AV ČR. Spolupracoval na zhruba 30 knižních titulech, publikuje v řadě časopisů. Spolupracuje též s Českým rozhlasem a s Českou televizí

Přestože se ve své práci zabývá především popularizací vědy, změnami klimatu a prostředí, vývojem české krajiny a interakcemi mezi přírodou a civilizací, najdeme v jeho knihách přesahy směrem k literatuře, religionistice, filozofii, teologii, výtvarnému umění nebo hudbě všech žánrů..Za svou činnost obdržel Získal řadu významných ocenění.

 

Cooper Martin

*1928 v Chicagu. Proslavil se jako duchovní otec myšlenky na vývoj mobilního telefonu. Jako první si se svým týmem z americké Motoroly zavolal v r. 1973 z prototypu mobilu z ulic New Yorku. Vývoj prvního mobilu vedl jako viceprezident a šéf divize vývoje americké Motoroly, později se stal korporátním ředitelem této společnosti pro výzkum a vývoj.

Výsledek jeho usilovné práce komerčně Motorola uvedla až v roce 1983. Dnes působí jako ředitel frimy ArrayComm, která se zabývá vývojem tzv. Chytrých antén a vylepšováním bezdrátových sítí. Je jejím zakladatelem a vlastníkem.

 

Sláma František

Velmi fundovaný překladatel a mj. I glosátor knihy “V pavučině sítí” od Albert-Lásló Barabasi.

 

Barabasi Albert-Lásló

Autor po studiu v Budapesti a na Bostonské univerzitě působí jako profesor fyziky na Univerzitě Notre Dame.. Předmětem jeho zájmu jsou sítě. Je autorem monografie Fractal Concepts in Surface Growth.

 

Hoare Tony 

Objevitel třídicího algoritmu Quicksort, který umí rychle seřadit posloupnost prostřednictvím jejího dělení na menší posloupnosti (1962). Hoare se podílel na vzniku Programming Research Group na univerzitě v Oxfordu, kde také po mnoho let pracoval jako profesor počítačových věd. Právě za zásluhy o jejich rozvoj obdržel v roce 2000 šlechtický titul. Po odchodu do důchodu pracuje jako výzkumník pro Microsoft Research.

 

Houser Pavel  

Redaktor Scienceworldu a Securityworldu

 

Lovink Geert

Vědec a počítačový aktivista. Přednáší na univerzitě v Amsterodamu obor nová média a patří k zakladatelům ústavu pro síťové kultury (Institut of Network Cultures), který se věnuje fenoménu virtuálních sítí. Je  aktivní v projektu twenty-twenty, jenž se zaměřuje na budoucnost do r. 2020.

 

Brobst Stephen

Je světově uznávanou autoritou v oblasti návrhu a budování datových skladů. Vyniká schopností identifikovat a rozvíjet příležitosti, které využijí technologie k získání strategických výhod na konkurenčních trzích.

 

Cox Pat

Předseda iniciativy pro finanční udržitelnost zdravotnických systémů (Initiative for Sustainable Healthcare Financing in Europe) a bývalý předseda Evropského parlamentu.

 

Negroponte Nicholas

Zakladatel a vedoucí Media Laboratory na univerzitě MIT a Media Lab Europe v Dublinu. Autor bestselleru Being Digital, který byl přeložen do více než 40 jazyků a v češtině vyšel pod názvem Digitální svět. Založil internetový magazín Wired a finančně podpořil desítky technologických startupů. Je členem dozorčí rady společnosti Motorola.

 

Kurzweil Ray

*1948 Queens v New Yorku. Svůj první počítač si postavil, již v 16 letech. Pomohl objevit první optickou technologii čtení znaků, první syntetizér, který přeměňoval text na hlas, počítačové hudební nástroje a první velký slovníkový systém pro rozeznávání řeči.

Už v r. 1980 sepsal futurologickou knížku Věk inteligentních strojů. V ní předpověděl během příštích 20 letech bouřlivý rozvoj internetu a počítačových technologií. Desítky let modeloval technologické trendy a jejich vliv na společnost..Nyní se zabývá propojením počítačů a lidského mozku. Patří  k nejznámějším propagátorům technologické singularity. Vychází přitom z předpokladů, že technologický vývoj je pokračováním biologické evoluce jinými prostředky a jeho rychlost se zvyšuje.

 

Woods Thomas E.  

Americký historik (*1972), autor děl popularizujících historii. Katolík a konzervativec, což nad jeho díly nepřehlédnete.. Jeho nejpopulárnějším dílem je The Politically Incorrect Guide to American History (Politicky nekorektní průvodce americkou historií) z r. 2004, patřící ke špici nejúspěšnějších knih v USA a dodnes budící velké emoce.

 

Polreich Miroslav

Absolvoval Fakultu mezinár.vztahů UK (děkanem prof. Jiří Hájek). Pracoval ve zpravodajské službě (1955-69), kam přešli všichni absolventi fakulty, na ambasádě ve Washingtonu (1957-61) a misi při OSN (1964-69). Aktivně se účastnil vyjednávání v případě šestidenní války v r. 1967 a vietnamské války 1967-8. V v r. 1968 byl aktivní v RB OSN. V samizdatu vydal „Životopis Brzezinského“a studii o americko-čínských vztazích.

V r. 1991-92 čs. velvyslanec pro kontrolu odzbrojení při OBSE ve Vídni. V r. 1992 člen mise OBSE v Kosovu. Byl požádán kosovským představitelem Rugovou a Srby o tajná zprostředkování dohody k předejití konfliktu. Jednání nebylo úspěšné pro negativní postoj prezidenta Havla, stejně jako další snahy o jednání v letech 1995–8.

Po odchodu Dienstbiera odešel též z MZV, věnoval se přednáškové činnosti (většinou v USA) m.j. i na National Defence University ve Washingtonu. Dnes působí jako nezávislý zahraničně politický analytik, přednáší na VŠ. Publikuje rozbory s bezpečnostní problematikou.

 

Hubsch Hadayatullah

Německý muslim činný jako imám, spisovatel a novinář, odkrývá motivy a pozadí islámského fanatismu. Odhaluje teroristy, interpretující korán jako násilí, a staví se proti jejich nenávisti pravého ducha islámu. Kniha Fanatičtí bojovníci ve jménu Alláha. Kořeny islámského teroru.

 

Pergl Jiří - Nadační fond One More Day For Children

Vlastní stavební firmu na opravu komunikací. Rád cestuje a leze po horách. Na svém kontě má dvě šestitisícovky. Aktivně boxuje. Jeho hlavní aktivitou je však v současnosti nadační fond One More Day For Children, jehož posláním je postavit dětský domov pro opuštěné sirotky, zneužívané děti a děti nemocné AIDS v keňské provincii Laikipia.

 Jiří Pergl z vlastní zkušenosti říká: "Obyčejní lidé, babičky nebo děti vědí, co je soucit a solidarita. Od byznysmenů nic nečekejte. Nechají si pro korunu vrtat koleno."

 

Novák Martin

*1969 v Praze. Jako reportér a komentátor pracoval postupně v Lidových novinách, ČT a Hospodářských novinách. Člen redakce on-line deníku Aktuálně.cz. Spolupracoval i s časopisy Týden a Mezinárodní politika. Zaměřuje se hlavně na islámský svět a východní Evropu. Kromě Iráku pracoval jako reportér i v Saúdské Arábii,  Afghánistánu,  Libanonu, Rusku, na Ukrajině nebo v Číně. Je autorem knihy Džihád proti Kremlu: Sovětská válka v Afghánistánu a zrod Al-Káidy. V r. 2009 za ni obdržel cenu M. Ivanova pro nejlepší českou knihu literatury faktu.

 

Zelený Milan 

Významný český  ekonom, akademický proděkan a profesor na Xidian University v Xi’an, který zároveň učí v MBA programu na Peking University v Pekingu a který spolupracuje s čínskou Akademií věd v oblastech řízení znalostí. Trvalou profesuru managementu má na Fordham University v New Yorku. Hostuje též na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Mezi nedávné jeho knihy patří Information Technology in Business (Thomson), Human Systems Management (World Scientific) a připravované Cesty k úspěchu (Čintámani).

 

Buchanan Patrick Joseph

*1938, americký konzervativní spisovatel, politik, publicista a televizní komentátor. V minulosti se dvakrát pokoušel získat nominaci republikánské strany pro prezidentské volby v USA, Je jedním ze zakladatelů a hlavních přispěvatelů magazínu The American Conservative (TAC) a komentátor zpravodajské televize MSNBC. Mimo to napsal několik knih prezentující jeho politické, náboženské a sociální názory. Řadí se k tradičnímu (tzv. skalnímu) konzervatismu.

 

Schweitzer Albert

1875 - 1965, německý protestantský teolog, misionář, filosof, etik, varhanní virtuóz a lékař, původem z Alsaska - z prostoru, na který si od nepaměti dělali nárok Francie i Německo. R. 1913 do Afriky a z vlastních prostředků založil v Lambaréné nemocnici, kterou financoval jednak z darů, jednak z prostředků, které vydělával jako varhanní virtuóz prostřednictvím koncertů, na nichž interpretoval varhanní skladby Johanna Sebastiana Bacha.. Je nositelem Nobelovy ceny za mír z r. 1952.

 

Činčera Jan Ph.Dr

Zaměření: environmentální výchova, prožitková pedagogika, informatika. V současnosti působí na Katedře pedagogiky a psychologie Technické univerzity Liberec ve funkci vedoucího programu Pedagogika volného času. Dále učí na Vyšší odborné škole informačních služeb v Praze. Spolupracuje s občanskými sdruženími, zejména Brontosaurus Zelený klub, Sdružení středisek ekologické výchovy Pavučina.

 

Fischer Jan (59)  

Od dubna 2009 do července 2010 působil jako premiér úřednické vlády, kde si mezi veřejností získal vysoké renomé. Předtím byl šéfem Českého statistického úřadu. Vydal knihu pamětí "Ano, pane premiére aneb Rozhašená země". Nyní je viceprezidentem banky EBRD. Má v ní na starosti mimo jiné vztahy s největším akcionářem, Evropskou komisí.

 

Höschl Cyril Prof. MUDr., DrSc., FRCPsych., (56)

Psychiatr a vědecký pracovník ve VÚ psychiatrickém a jako učitel na Univerzitě Karlově, kde byl v r. 1990-1997 děkanem. V současnosti je ředitelem Psychiatrického centra Praha a Centra neuropsychiatrických studií. Přednášel na univerzitách v Kanadě a USA, působí ve vzdělávacích institucích v Dánsku a v Rakousku. Je členem britské Royal College of Psychiatrists, Učené společnosti ČR a mnoha mezinárodních i domácích odborných společností.

V r. 2004 byl zvolen předsedou České lékařské akademie a v r.2005 President-elect Asociace evropských psychiatrů. Publikoval stovku odborných prací z oblasti psychoneuroendokrinologie, psychiatrie a psychofarmakologie. Je šéfredaktorem časopisu Psychiatrie a členem edičních rad dalších časopisů, i zahraničních.

 

Halík Tomáš

Mons. prof. PhDr. Tomáš Halík, Th.D., je český katolický teolog, psycholog a sociolog náboženství. Vystudoval sociologii a filosofii na Karlově Univerzitě, byl žákem Jana Patočky. V 80. letech patřil ke spolupracovníkům kardinála Tomáška. Do r.1989 byl jednou z předních osobností české podzemní církve

Od r. 1990 je prezidentem České křesťanské akademie. Ve stejném roce papež Jan Pavel II. jmenoval Halíka konzultorem Papežské rady pro dialog s nevěřícími. Působil i jako hostující profesor na univerzitách v Cambridge a Oxfordu, a též jako externí poradce prezidenta Havla.

V r. 2008 mu papež Benedikt XVI. udělil titul kaplana Jeho Svatosti (neformálně papežského preláta). Je znám angažovaností v občanském životě, vyjadřuje se k rasismu, politické a náboženské nesnášenlivosti, procesu sekularizace a evropské integrace. Populární jsou jeho úvahově založené monografie a společné modlitby s buddhisty, muslimy nebo židy.

 

Grygar Jiří

Astrofyzik. *1936 v polské Dziwietlici, v Brně vystudoval na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity fyziku a na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy astronomii. V laické veřejnosti je znám především jako publicista. Za desítky let dokázal laické veřejnosti vysvětlit množství složitých fyzikálních a astronomických jevů. Je vnímán též jako věřící vědec.

 

Schirrmacher Frank

Autor knihy Spiknutí metuzalémů a řady sociologických studií. Narodil se v r. 1959, vystudoval univerzitu v Heidelbergu a Cambridgi. Od r. 1994 je vydavatelem Frankfurter Allgemeine Zeitung.

 

Jiří Peterka

Je nezávislým konzultantem a publicistou. Věnuje se ipedagogické činnosti na MFF UK, kde přednáší problematiku počítačových sítí a komunikací. Archiv jeho článků, přednášek a tutoriálů se nachází na adrese https://www.earchiv.cz.

 

Negroponte Nicholas

Je spoluzakladatelem a současným ředitelem Media Laboratory při MIT (Massachusetts Institute of Technology). Na této špičkové americké (a světové) vzdělávací a vědecké instituci působí od r. 1966. Vedl průkopnické výzkumy digitálního videa a multimédií, převratné byly jeho vlastní práce v oblasti konstruování s využitím počítače.

Angažoval se mj. při startu magazínu Wired, v němž uveřejňoval znamenité sloupky, jež se staly i základem knihy“Digitální svět” která již byla přeložena do 40 jazyků.  V ní jasně a srozumitelně, se stylistickou virtuozitou a osobitým vtipem, popisuje technologické předpoklady nastupující a probíhající digitální revoluce a ukazuje její vliv na proměnu životního stylu, její důsledky pro všechny oblasti lidského života.

 

Bělohradský Václav. Filozof a publicista

Narodil se v r. 1944. Vystudoval Karlovu Univerzitu v Praze, v r. 1970 emigroval do Itálie, přednášel politickou sociologii v Janově, Terstu a po sametové revoluci i v Praze, kde v současnosti i žije. Dlouhodobě se zabývá problémy globalizace a postmoderní filosofie.

 

Michio Kaku

Jeden z nejvýznamnějších a nejuznávanějších vědců současnosti, je profesorem teoretické fyziky na newyorské univerzitě. Je považován za průkopníka nových směrů ve svém oboru. Kromě četných vědeckých publikací a učebnic a je autorem populárně naučných knih, Einsteinův vesmír, Vize či Paralelní světy.

 

Novák Martin

Reportér a komentátor pracoval postupně v Lidových novinách, ČT a Hospodářských novinách. Člen redakce on-line deníku Aktuálně.cz. Spolupracoval i s časopisy Týden a Mezinárodní politika. Zaměřuje se hlavně na islámský svět a východní Evropu. Kromě Iráku pracoval jako reportér také v Afghánistánu, Saúdské Arábii, Libanonu, , na Ukrajině v Rusku, v Číně. Je autorem knihy Džihád proti Kremlu: Sovětská válka v Afghánistánu a zrod Al-Káidy. V r. 2009 za ni obdržel cenu M. Ivanova za nejlepší českou literaturu faktu.

 

Huntington Samuel

Samuel P. Huntington, americký politolog, profesor na Harvardu, autor řady knih.. Pracoval v Carterově administrativě jako poradce pro bezpečnost při Národní radě bezpečnosti. Zakladatel časopisu Foreign Policy. Mezi hlavní témata, kterými se zabývá, patří vojenská politika, americká a komparativní politika a politický vývoj méně rozvinutých zemí. Známé jsou jeho studie vztahů mezi vojenskými a civilními vládami nebo analýzy politických převratů. Největší věhlas mu však přinesla jeho kniha Střet civilizací..“ Kniha se odkazuje na 640 citací

 

Fukuyama Francis

* 27. října 1952 Chicago. Je americký spisovatel a filosof japonského původu. Proslavil se především dílem Konec dějin a poslední člověk, které je považováno za protiklad neokonzervativního díla též amerického spisovatele Samuela P. Huntingtona. Fukuyama bývá tedy považován za liberála a neohumanistu. Fukuyama se sám přirovnává k Marxovi, s tím rozdílem, že ten považoval dějiny za spění ke komunismu, Fukuyama za jejich konec považuje právě dosažení liberální společnosti.

 

Sedláček Tomáš

Lektor Karlovy univerzity, publicisty, někdejšího poradce ex-prezidenta Havla, nyní ekonom ČSOB a člena vládní rady NERV. Toto dílo dobře ilustruje, proč je Sedláček (*1977) jedním z nejznámějších a nejcitovanějších českých ekonomů současnosti. Stejně jako ve svých novinových článcích i televizních vystoupeních, i ve svém knižním debutu Ekonomie dobra a zla dokázal poutavě, čtivě a přitom navýsost erudovaně podat téma, které má nyní v souvislosti se světovou finanční krizí šanci zaujmout široké publikum. V r.2012 byl jediným pozvaným a diskutujícím za ČR na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

 

Gore Albert

Bývalý americký viceprezident a neúspěšný kandidát prezidentských voleb. Autor bestselleru Země na misce vah, popisující současné globální problémy lidstva a úlohu Spojených států v jejich řešení. Propagátor myšlenek udržitelného rozvoje a informační společnosti, které jsou podle něj v souladu, jedna podporuje druhou: "Telekomunikace a vytváření globální informační infrastruktury je vstupním předpokladem pro udržitelný rozvoj, ekonomický růst bez poškozování životního prostředí a pro podporu demokracie ve světě."

 

Luc Ferry

Francouzský filozof. *1951. Studoval na univerzitách v Paříži a v Heildelbergu. Jako univerzitní profesor působil v Lyonu, v Caen a v Paříži. V letech 2002 až 2004 byl ministrem školství ve vládě Pierra Raffarina.

 

Drucker Peter F.

Narodil se r. 1909 ve Vídni, zemřel r. 2005 v Kalifornii. Je faktickým zakladatelem moderního managementu. Jeho knihy se staly světovými bestsellery. Je také autorem významných ekonomických, politologických a sociologických studií, poutavé autobiografie, dvou románů a několika svazků esejů. Byl dlouholetým přispívatelem mnoha prestižních magazínů a odborných časopisů.

Spolupracoval s mnoha velkými firmami z celého světa, s vládními agenturami v USA, Kanadě a Japonsku stejně jako s mnoha dalšími institucemi neziskového sektoru. Znamenitá byla i pedagogická kariéra.

Byl členem řady národních i mezinárodních odborných a učených společností, jeho dílo bylo oceněno mnoha čestnými doktoráty, držitelem rakouských a japonských státních vyznamenání a i nejvyššího občanského vyznamenání USA – medaile Svobody. 

 

Machiavelli Niccolo

Jedna z nejznámějších, nejobdivovanějších a nejzatracovanějších osobností evropské politiky, diplomacie a literatury 15. a 16. stol. *1469 ve Florencii. Patricijský původ ho předurčil k diplomatické kariéře. Působil jako vyslanec florentského knížectví v Itálii, Francii a Tyrolsku, krátce byl florentským kancléřem. Tam byl obviněn ze spiknutí proti vládnoucímu rodu Medicejských, uvězněn, mučen a později vyhoštěn. Ve vyhnanství se věnoval studiu a psaní. Jeho nejznámější dílo Vladař poskytlo argumenty mnoha demagogickým vládcům, politikům a vojevůdcům. Podstatou jeho teorie politické moci byla teze, že účel světí prostředky. Medicejští ho vzali později opět na milost a stal se dějepiscem jejich rodu. Jeho kariéra skončila s jejich pádem. Zemřel jako chudý a nevýznamný člověk v r.1527.

 

Orwell George

George Orwell se narodil v r.1903 v Bengálsku v rodině koloniálního úředníka. Dětství strávil s matkou a sestrou v Anglii, kde získat stipendium na elitní Eton College,. V r. 1922 vstoupil do služeb imperiální britské policie v Barmě. Po 5letech se vrátil do Evropy rozhodnut stát se spisovatelem. Nejprve z  touhy po zkušenostech, později z čiré nezbytnosti strávil několik let mezi chudinou v Londýně a Paříži, a pokoušel se psát. Své zkušenosti popsal v knize Trosečníkem v Paříži a Londýně se kterou prorazil.

Na popud nakladatele se vydal v r. 1935 na průmyslový sever, kde se v něm probudilo sociální cítění a levicové politické smýšlení. V r.1936 bojoval ve Španělsku na straně republikánů a zažil zde, jak španělští komunisté, řízeni z Moskvy, prakticky bojkotují protifašistický odpor z obavy, aby nepřerostl v revoluční všelidové povstání.

Kniha Hold Katalánsku (Homage to Catalonia, 1938) popisuje jeho myšlenkový přerod v bytostného odpůrce lži a totality. Orwellovo jméno začalo být známé hlavně po vydání Farmy zvířat (1945) a románu 1984 (1949), kde popisuje totalitní utopii. Zemřel v r. 1950.

 

Miloš Pick

                *1926.  Vystudoval statisticko-ekonomické inženýrství a je kandidátem ekonomických věd. Odbornou dráhu zahájil v ekonomickém výzkumu a nadále se k němu vracel (mj. Ekonomický ústav ČSAV, Prognostický ústav ČSAV, Vídeňský ústav pro mezinárodní ekonomické komparace). V ústředních orgánech státu se v dobách reforem v 60. letech zabýval hlavně mezinárodními komparacemi produktivity a zaváděním pětidenního pracovního týdne. Po r. 1989 působil jako ekonomický poradce některých ekonomických představitelů československých a českých vlád a později jako poradce odborové centrály. Publikoval přes 200 odborných statí u nás i v zahraničí.

 

Jiřina Šiklová

*1935 v Praze. Vystudovala historii a filozofii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V r. 1965 se podílela na založení katedry sociologie FF UK. Kvůli své angažovanosti byla po 21. srpnu 1968 z fakulty vyloučena a později vězněna za šíření zahraniční literatury. Po r. 1989 se vrátila k výuce sociologie a podílela se na založení Katedry sociální

práci FF UK či pražského Centra pro Gender Studies.

 

Boris Cvek

*1976. Badatel působící na Katedře buněčné biologie a genetiky na olomoucké univerzitě. Od září 2003 do konce r. 2008 vydával literární časopis Téma, dostupný volně na internetu a zaměřený na klasickou světovou literaturu. Publicistické články Borise Cveka uveřejňují Britské listy, Hospodářské noviny, Respekt, Přítomnost, Mladá fronta, Lidové noviny, Literární noviny či Kulturní magazín A2. Ve své dramatické a básnické tvorbě se inspiruje antikou. Je členem American Association for the Advancement of Science a také American Chemical Society.

 

Lenka Procházková

 *1951. Prozaička, signatářka Charty 77. Absoloventka  Filozofické  fakulty  UK.  Její prózy vycházely nejprve v edici Petlice a v zahraničí (román Růžová dáma, který dostal Cenu Egona Hostovského). Životním partnerem a otcem mladší dcery Cecílie a syna Josefa se stal na mnoho let spisovatel Ludvík Vaculík.

V zahraničí vyšly také knihy Přijeď ochutnat, Hlídač holubů, Oční kapky a Smolná kniha. Po r. 1989 již autorka publikovala oficiálně a vydala novelu o Janu Masarykovi Pan Ministr, romaneto Šťastné úmrtí Petra Zacha, sbírku povídek Zvrhlé dny, sbírky fejetonů Dopisy z Bamberka a Jak si stojej nebožtíci, dále předlohy k televizním hrám: O babě hladové, Milá slečno! a Narkóza a rozhlasové hry: Čtyři ženy Alexandra Makedonského, Exitus a Milostiplná,historický román Beránek. Posledním dílem Procházkové je román Slunce v úplňku - popisující Invazi do Československa v r. 1968 pohledem hlavního hrdiny Jana Palacha.

Je členkou Českého Pen-Clubu, Obce spisovatelů, Syndikátu novinářů, zakládající členkou spolku Šalamoun (do r. 1999) a do roku 2004 byla též členkou Rady Českého rozhlasu a předsedkyní Společnosti Národní knihovny.

V minulém režimu byla nucená se živit jako uklízečka, po r. 1989 působila jistou dobu v diplomatických službách. Nyní je na volné noze. Podílela se  i na vítězství státu ve sporu s katolickou církví o katedrálu sv. Víta na Pražském hradě. Zdůrazňuje, že není ateistka, za kterou ji mnozí (hlavně) kritici považují. Potvrzením jejích slov může být i to, že je autorkou obsáhlé knihy o životě Ježíše Krista.

 

Jana Lorencová

Novinářka, reportérka a redaktorka ČT. Pochází ze Znojma, ale už léta žije v Ostravě. Po pauze, vynucené normalizací se vrátila k tomu, co považuje za hlavní náplň svého života. K novinařině, především investigativní, neboli pátrací. Takže v reportážích pátrá po tom, co zavání korupcí, tunelováním a vším, s čím se většina občanů nechce smířit. Vadí jí bezmoc a pohrdání právy občanů. Vadí jí arogance politiků i to, jak rychle zapomínají na sliby, které svým voličům dávali, když se ucházeli o jejich přízeň.

 

Vladimíra Dvořáková, Prof. PhDr. CSc. (nar. 1957)

Politoložka, vedoucí katedry politologie na Fakultě mezinárodních vztahů VŠ ekonomické v Praze a předsedkyně Akreditační komise ČR. Je známa z mnoha tv a rozhlasových pořadů. V r. 1981 absolvovala Filozofickou fakultu UK. V r. 1987 získala vědeckou hodnost kandidátky věd.

 V letech 1981-90 pracovala v Orientálním ústavu ČSAV. Tehdy byla členkou KSČ.  Habilitovala se v oboru politologie v r. 1994. Profesorkou politologie se stala v r. 2003 jako vůbec první žena v ČR. Patří mezi zakladatelské osobnosti české politologie po r. 1989. Věnuje se srovnávací politice, přechodům režimů k demokracii a revolucemi. V 90. letech byla členkou výkonného výboru České společnosti pro politické vědy, v r. 2003–2006 její předsedkyní.

Členka řady odborných grémií a vědeckých rad, autorkou a spoluautorkou několika monografií a učebních textů, vědeckých článků, z nichž mnohé byly publikovány v zahraničí v prestižních nakladatelstvích a recenzovaných či impaktovaných časopisech. Podílela se na řešení zahraničních grantů a projektů, od r. 1997 se účastnila všech světových politologických kongresů. V r. 2000–2006 byla členkou výkonného výboru Mezinárodní politologické asociace (IPSA), v r. 2003 se stala její viceprezidentkou. V r. 2009 ji redakce Listy udělila cenu Pelikán za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Autorka knihy  Rozkl(r)ádání státu.

 

Michael Sandel *1951.

Vyučuje politickou filozofii na Harvardu déle než třicet let.  Jeho kurs o sprqavedlnosti je prý zřejmě nejpopulárnějším univerzitním kurzem na celé planetě Zemi. Studovalo v něm už 15 000 studentů a existuje v televizní verzi pro celosvětové publikum, shlédly ho miliony.  Jeho  přednášky jsou pozoruhodně diskursivním přístupem kdy  vybízí studenty aby přemýšleli nahlas.  Jeho kniha z r. 2009 Justice (Spravedlnost) se stala globálním bestellerem. Vyvolala v Číně obrovský zájem o morální filozofii a Sandel byl jmenován časopisem China Newsweek "nejvlivnějším cizincem".

 

Lubomír Štrougal

Po Husákovi asi nejznámější tváří normalizace. Po sovětské okupaci hvězda jihočeského právníka rychle stoupala. Nejprve se tvářil jako odpůrce okupace, pak si ho ale Husák získal funkcemi. Během 70. a 80. let stál v čele šesti komunistických vlád, v r. 1988 po prohře s ultrakonzervativci odešel z politiky. A razantně změnil i svůj život. Rozvedl se, koupil traktor a odjel hospodařit do obce Jizerka. Paradoxně tak v malebné obci Jizerských hor nyní chalupaří vedle sebe komunistický pohlavár Štrougal a symbol nynějšího kapitalismu miliardář Petr Kellner. V r. 1989 se Štrougal vyslovil proti zbytečným represím, neúspěšně kandidoval na post šéfa KSČ a pak se opět stáhl z politiky. Nebyl nikdy pravomocně odsouzen a nyní píše fundované memoáry. 

—————