Mobilní fenomén

Mobilní fenomén

19.05.2013 13:53

 

klíčová slova: mobil telefonie, mobilní internet, komunikátory, digitální propast, digitální podpis, dárcovské SMS

anotace

Kdo nemá dnes mobil, jako by nebyl.  Bylo zjištěno, že 97 % osob má svůj telefon v dosahu dvou metrů po celý den. A těch bylo v r.2010 již přes pět miliard.  Mobilní telefony se mění před očima a z původních přenosných přístrojů k telefonování se staly multifunkční zařízení, bez nichž pomalu nelze v současném světě přežít.

Nová generace sítí a sužeb od základu mění úlohu mobilního telefonu.  Rychlé datové přenosy, internet, satelitní navigace, finanční služby, osobní identifikace, ale i reklama se jen hrnou. Odhady říkají, že v r. 2020 by mělo být „online“ již nějakých 50 miliard zařízení. Na tomto nárůstu se budou nejvíce podílet nejrůznější zařízení, které také budou chtít komunikovat přes mobilní a satelitní sítě.

Nicméně dnes si stále více než 2 miliardy obyvatel planety musí vystačit s méně než dvěma dolary na den. Mnoho lidí v Africe či Asii žije ve stálé hrozbě hladomoru, sucha nebo povodní, sužují je smrtící nemoci, chybí jim přístup k pitné vodě a lékařské péči, pro jejich děti často není dostupné žádné vzdělání. Nyní je ohrožuje i tzv. digitální propast. Pokud totiž někdo nemá přístup k mobilnímu telefonu  a internetu, je ze světové ekonomiky v podstatě vyloučen.

A my šťastnější budeme  muset stále intenzívněji řešit otázku jak s tím vším bezpečně a plně žít dnes, zítra, nebo v nedaleké budoucnosti. To už se, podle vynálezce mobilu Martina Coopera, telefony budou vkládat pod kůži za uchem,  nebo do zubu, a to společně s výkonným počítačem, který se tak v podstatě stane vaším otrokem.

 

 Historie, současné poznání a predikce blízké budoucnosti

 

Geniální vynálezce Nikola Tesla předpověděl mobily už před sto lety

V dobách, kdy se samotné klasické telefonování pomocí pevných linek teprve začalo výrazněji rozšiřovat po světě, prokázal geniální Tesla předpovědí mobilních telefonů a mobilních datových přenosů svůj nadhled a přehled o situaci..

Teslova úvaha se opírá o existenci bezdrátového telegrafu, který byl v dané době hitem, a o jeho vlastní výzkum v oblasti bezdrátového přenosu el. energie.  V této souvislosti zmínil Tesla  také přístroje, které se měly chovat jako dnešní mobilní telefony. “Brzy bude například možné, aby byznysmen v New Yorku diktoval instrukce a ty se okamžitě objevily v psané podobě v Lodýně nebo kdekoli jinde. K tomu bude třeba nosit jen malý přístroj ne větší než hodinky, který svému nositeli umožní poslouchat kdekoli na moři i zemi.”

Ještě revolučnější je myšlenka, že “Stejným způsobem může být jakýkoli druh obrazu, náčrtku nebo tisku přenášen z místa na místo.” Tesla tímto předpověděl bezdrátové datové přenosy. Navíc tvrdil, že oněch malých přístrojů půjde z jedné stanice obsloužit miliony. I ty nejzazší kouty světa tak budou moci snadno být ve spojení se vzdáleným okolím. To bylo v dobách, kdy o Internetu nikdo ani nesnil.06

 

Bezdrátová komunikace pro každý věk a každou úroveň příjmů

Mobil už je stejnou základní potřebou jako jídlo, postel nebo přístřeší.  Jagdish Rebello Analytik i Suppli

První člověk na světě, který si zavolal z mobilního telefonu, byl  Martin Cooper. Bylo to v r. 1973 v NY a u ucha tehdy držel téměř dvoukilový prototyp mobilu. Nápad mu pomohla uskutečnit fa Motorola.  Na tu dobu velmi složitá otázka byla, jak vměstnat tisíce součástek do těla telefonu. Podstatnou část ale tvořila baterie, která vydržela jen 20 min. Pro první pokus se tedy musela vymyslet i příslušná síť. První opravdové mobilní telefony, tak jak je známe dnes, zprovoznila Motorola až v r.1983.

“Naší výzvou bylo tenkrát vybudovat příslušnou síť s příslibem, že nám bude stačit pouze pásmo 3 MHz pro pokrytí celého světa,” vysvětluje Cooper. Už tehdy jsme žertovali, že kdo se v budoucnu narodí, přidělí se mu mobilní číslo. A pokud nevezme hovor, bude v podstatě mrtvý,” poodkrývá vizionářské myšlenky svého týmu Cooper. 07.

Dnes už mají mobil přes ¾ lidstva. Ale zatímco v Evropě připadají tři mobily na každé dva lidi, v Africe se musí o jeden podělit osoby dvě. Vlastnictví mobilního přístroje ale patří k prestiži obyvatel afrických slumů i domorodců z nejrůznějších částí rozvojového světa. Není výjimkou, že lidé často nemají ani na boty, ale vlastní nový model známé značky.

 

Co s nárůstem datového provozu v mobilních sítích?

Denně přibývají nové a nové aplikace. Megatrend: mobilní Internet

Se zvyšují se rychlosti přenosu dat v mobilních sítích, klesají ceny za přenos a rostou i schopnosti mobilních zařízení. Stávající sítě i služby se přežily a nastupuje nová generace, která od základu mění úlohu mobilního telefonu. Dnes jsou na pořadu již sítě 4. generace. Ty propojují svět počítačů, mobilních a audiovizuálních technologií a nabízejí pro lokální připojení řádově Gb/s. Neřeší se jen technické aspekty, ale hledají  se volná frekvenční pásma, ideálně všude stejná.

Počet mobilů již mnohonásobně přesahuje počet PC a stále více lidí přistuje k Internetu jen z mobilu. Mobilní internet je tak pro ně primární  a možná i jedinou podobou internetu, kterou budou používat. Hlavní je  nyní rychlé připojení k internetu, bez něhož služby jako stahovaní videa, hudby či videohovory, ztrácejí smysl.

Již dnes má velká většina mobilů zabudovaný fotoaparát, na internetu svůj ukládací prostor. Někteří klasičtí výrobci fotoaparátů již vzdávají boj. A podle Anssi Vanjokiho z Nokie zničí též kompaktní videokamery a poté i hudební přehrávače. Pro jiné aplikace stačí poslat SMS otevřou se garážová vrata, zatopí se na chatě, aktivuje se hlídání bytu, požáru, či dětí pomocí web kamer.

Mobilní operátoři ale řeší problém - datový provoz v jejich sítích narůstá exponenciálně, a kapacita sítí roste pomaleji. Posilování kapacity je drahé, a možnosti jsou omezené – jak ve frekvencích a technologiích08.

 

Mobilem stáhnete soubory přímo z monitoru, tiskoviny i z reklamy

Zařízení, kdysi označované jako mobilní telefon. Žert ??  Ed Zander, šéf Motoroly

Před lety koloval po internetu text, který žertovně popisoval možné následky nemírného používání internetových služeb. Pokud někdo příliš surfoval, mohl mít pak nutkání klikat i na nadpisy v papírových novinách. Dnes se myšlenkou hyperlinků  na fyzických předmětech zabývá řada firem.  Jedna z nadějných technologií používá otevřeného standardu po zápis hyperlinků, jiná speciální formu 2D kódu do něho vložit logo, obrázek či text. Všechny využívají jako čtečku fotoaparát integrovaný v telefonu. Hlavní výhoda je v  propojení on-line a off-line médií09.   

Každý si může vygenerovat na www stránkách i vlastní mobilní microsite. To je oblíbené např. v Japonsku, kde si mladí dokonce nechávají kódy tetovat na kůži. Kdokoliv si je může vyfotografovat a zobrazí se mu např. osobní stránka nositele10.

 

Rychlá změna plánů

Lidé už nedělají pevné plány nebo schůzky, jakmile se objeví něco lepšího, lze změnit program ihned. Kdekdo si dnes stěžuje na to, že na nikoho není spoleh a nostalgici mezi námi rádi vzpomínají na doby, kdy dohodnuté platilo aspoň jeden den. Mobil vám také ale leckdy pomůže z maléru. Díky němu se tedy ani nesnažíme vyhýbat situacím, ve kterých se nám něco může stát. Vždyť vytočit 112 je tak snadné11.

 

 Příběh

Domorodci s mobily a internet pro chudé

Obrázek šamana, jemuž z uší kromě velkých talířů splývají bílé drátky iPodu a jenž se po právě provedeném rituálu na přivolání deště chystá sestříhat z akce video pro přátele, patří zatím do říše kreslených vtipů. Vývoj informačních a komunikačních technologií a jejich masivní rozšiřovaní do zemí třetího světa ovšem nabízí dostatek jiných úkazů.

V uličkách nekonečných slumů od Brazílie po Bombaj bloudí tisíce lidí, kteří s mobily v rukou loví slabý signál, i když často nemají ani na kredit. V internetových kavárnách indických megapolí si chudí programátoři přivydělávají prodejem virtuálních zbraní ve strategické hře World of Warcraft. Náčelníci z ugandských vesnic, kam není zaveden ani elektrický proud, chatují po Skypu.

Podle průzkumu, žije více než 80% obyvatel rozvojového světa v oblasti pokryté bezdrátovou mobilní sítí. Odhaduje se, že mobilní telefon tu vlastní už dvě miliardy lidí a jejich počet stoupá každý rok v řádu desítek %. Největší skok zažívá v posledních letech Afrika. Vlastnictví mobilního přístroje patří k prestiži obyvatel afrických slumů i domorodců z Argentiny. Není výjimkou, že lidé často nemají ani na boty, ale vlastní nový model známé značky.

Existuje plán, jak díky jednoduchým zařízením s dotykovým displejem umožnit používání mobilů i pologramotným lidem v rozvojových zemích, kteří potřebují například lékařskou pomoc. V přístroji jsou jednoduché návody s obrázky, co v daném případě dělat.

Specifikou Kambodže jsou pro změnu exkluzivní telefonní čísla. “Je to známka prestiže. Čím lepší telefonní číslo, tím důležitější osoba. Cena SIM karty roste s tím, jak se v čísle jednotlivé číslice opakují.

 Mobilní telefon se přitom stává účinným prostředkem ekonomického rozvoje třetího světa. Důmyslné využití mobilu představil jeden keňský operátor. Jeho bankovní systém umožňuje uživatelům transfer peněz přes běžné SMS. Systém funguje tak, že klient složí libovolnou částku u mobilního operátora, který mu obnos připíše jako zvláštní kredit na mobilu. Po zaslání SMS zprávy v předepsaném tvaru na jiné mobilní číslo se částka připíše na účet volaného a ten ji může proměnit v hotovost u jednoho z mobilních agentů. Dnes systém využívají miliony lidí.

Podobné systémy se rozšířily i do Tanzanie, Afghánistánu, Jižní Afriky, na Filipínách, na Maledivách a v dalších zemích. Platební systémy, jako je ten keňský, představují revoluci v nebankovním finančním sektoru. Nutno uvážit, že k potenciálním klientům operátorů patří čtyři pětiny světové populace.

Dalším krokem při rozšiřování mobilních služeb v rozvojovém světě je mobilní internet. O jeho významu svědčí jak vysoký zájem o tzv. chytré mobily, tak aktivita mezinárodního konsorcia W3C, které založilo zvláštní skupinu pro rozvojový svět. To vychází z toho, že s dostupností vysokorychlostních mobilních sítí a telefonů umožňujících přístup na web vzrůstá i šance na překonání digitální propasti.

A neziskové organizace se pokoušejí řešit  i další problém. Víc než běžný notebook připomínal dětský laptop  knížku s dvěma dotykovými obrazovkami, z nichž jedna slouží jako běžná klávesnice. A cena je neuvěřitelná: 75 dolarů “Jde o úplně nový koncept výukové pomůcky,“ říká Nikolas Negroponte, autor projektu.. “V posledních letech jsme se naučili, že nejdůležitější je právě zkušenost s knihou. V současnosti utrácejí rozvojové země jako Brazílie nebo Čína každý rok 19 dolarů za učebnice pro jednoho studenta. Tohle bude něco jako trojský kůň, zpočátku by měl pojmout více než pět set elektronických knih.“

Problémem je ale konkurenční boj mezi neziskovým Negroponteho projektem a komerčním sektorem, který odhaluje hlavní slabinu podobných iniciativ: člověk plánuje a míní, trh nastavuje ceny.12.

 

 Úhly pohledu

Mobil a tísňová linka

V současnosti asi nejpřesnější způsob určení polohy mobilní stanice je triangulace. V principu jde o nalezení průsečíku oblouků kružnic, které určují místo, kam svým signálem zasahují tři nejsilnější základny v okolí hledaného telefonu. Přesnost je na stovky metrů. Určování polohy mobilních stanic má řadu využití, např.  na při volání na tísňovou linku.

Např. na pražskou policii zavolala bezradná matka. Její čtrnáctiletá dcera jí právě poslala z mobilu zprávu, že spáchá sebevraždu. Dívka to myslela vážně - spolykala smrtelnou dávku léků. Dívka může za svůj život poděkovat svému mobilu a policejnímu zařízení lokalizující místo, volajícího. Našli ji v bezvědomí a silně podchlazenou. O pár minut později, by už bylo pozdě.

Při jiné akci pět českých alpinistů s rakouským horským vůdcem zabloudilo ve výšce 3500 metrů v mlze při sestupu z hory Großvenediger. Skupina mobilem zavolala o pomoc. Policie pak pomocí GPS, který měla skupina s sebou, zjistila jejich přesnou polohu a předala jim pokyny pro další cestu.

 

Mnoho funkcí v mobilu – zbytečnost ?

Manuál k dnešním telefonům je větší a těžší, než samotné přístroje. Martin Cooper

Výzkumníci z Forresteru oslovili v r.2005 18 tisíc evropských uživatelů mobilních telefonů a došli k překvapivým závěrům.. Navzdory reklamní masážím vyžadovala většina uživatelů stále jen dvě služby. Těmi byly hovory a posílání textových zpráv.

Nicméně tento průzkum není již v r. 2011 relevantní. Datové přenosy, internet, satelitní navigace nabývají nezadržitelně na převaze, přičemž závratně roste i složitost mobilů. To dokazuje ošidnost různých průzkumů a předpovědí.

 

Problém: nastavení

Dobrá technologie je intuitivní, dnešní mobily vás ale nutí, abyste se stali inženýry. Martin Cooper

Široká paleta uživatelských prostředí vytváří na jedné straně pestrou nabídku, ze které si mohou zákazníci vybírat, na straně druhé může způsobit i značné zklamání. Zákazník si totiž při složitosti dnešních telefonů nemá příležitost všechny vlastnosti ověřit a ve chvíli, kdy zjistí, že některá důležitá funkce mu nevyhovuje, už je většinou pozdě.

Koupit si multifunkční telefon zdaleka nestačí. Musíte ještě kontaktovat operátora a požádat o aktivaci, což každého nenapadne. V telefonu je pak nutné provést nastavení sahající daleko za hranice schopností a trpělivosti běžného uživatele. Nastavení datového profilu se totiž liší u různých výrobců, modelů, pro paušální i předplacenou službu.

V záplavě tarifů, dotací, balíčků a limitovaných akcí se klíčové služby uživatelům jednoduše ztrácí a podobná situace panuje i mezi mobilními telefony. Telekomunikační průmysl potřebuje zjednodušit a zpřehlednit celý systém daleko víc než záplavu dalších funkcí a služeb13.

 

Standardizace ovládání

Zákazníci požadují stále uživatelsky přátelštější telefony.

Z pohledu uživatele je žádoucí, aby nějaké typizované rozhraní  /nyní např. ethernetové/, bylo běžným zakončením všech telekom. služeb. Nezávisle na připojené technologii. Vývoj k transparentnosti čeká i koncové uživatelské rozhraní. Zatímco dnes ještě vyžaduje propojení zařízení uživatele jisté technické znalosti budoucí vývoj bude směřovat k zabudované inteligenci  přímo v rozhraní a odstínění uživatele od případných problémů. Jedna z variant koncového uživatelského rozhraní je inteligentí bezdrátové rozhraní, které beze švů propojí vše se vším.

Významnou roli zde mohou sehrát  největší distributoři mobilních telefonů - mobilní operátoři. Tím, že sjednotili své síly založením OMTP Limited, dokážou společně vytvořit tlak na výrobce mobilních telefonů. Ty tak získají v budoucnu jednotné menu a pravděpodobně i rozložení kláves. Pro tento krok se určitě najde mnoho argumentů pro i proti.

A vývoj v oblasti sw pro mobily bude podle Eda Zandera kopírovat vývoj u PC. Budoucnost bude patřit telefonům, které budou používat jednotný operační systém a výrobci sw budou moci prodávat programy, stejně jako u PC.

 

Jsou moderní IT technologie tím pravým, co třetí svět potřebuje?

Mobil zastoupí mikroskop. Odhalí malárii i zkaženou vodu.

Digitální propast není jen v nedostatku elektronických přístrojů v chudých zemích. Propast leží mezi vzdělanými a nevzdělanými. K tomu, aby se multifunkční mobil s internetem stal hlavní pomůckou při výuce ve školách, povede ještě dlouhá cesta. Teď je hlavní, aby všichni měli přístup k pitné vodě a lékařské péči a aby rodiny měly natolik dostatečné příjmy, že nebudou muset nutit své děti k práci na farmě a budou je moci poslat do školy,“ říká Tom Williams, ředitel další kanadské internetové charitativní organizace GiveMeaning. 

Odpověď na otázku v titulku podali na Kalifornské univerzitě,  telefonem, monitorující stav HIV pozitivních pacientů či lidí nakažených malárií. Umí také v polních podmínkách ověřit mikrobiální nezávadnost vody. V nouzi tak nahradí drahý mikroskop. Podobný přístroj uvítají především terénní pracovníci v nejchudších částech světa.

Přístroj osvítí vzorek krve, slin nebo vody modrým světlem. To se na mikroskopických částicích specifickým způsobem ohýbá. Senzory tyto změny zachytí a zobrazí je jako černobílý snímek. Speciální algoritmus, pak získaný obraz porovná s databází srovnávacích snímků.

Mobil tak rozpozná např. červené krvinky od prvoka způsobujícího malárii a spočítá počet jednotlivých mikroskopických objektů ve vzorku. Snímek je možno odeslat do nemocnice kvůli podrobnější analýze. Získané snímky jsou sice mnohem hrubší než z kvalitního mikroskopu, ale pro základní informaci postačují14.

 

Mobilní telefony a reklama

Platformou budoucnosti reklamy jsou mobilní telefony.

Bezdrátový telefon má být z hlediska reklamy během  několika let stejně významný jako web. K telefonům navíc uživatelé přistupují mnohem osobněji než např. k počítačům. Bylo zjištěno, že 97 % osob má svůj telefon v dosahu dvou metrů po celý den. Miliardy mobilních uživatelů představuje obrovský trh, dvojnásobný oproti počítačům. Obchod proto intenzivně hledá nové způsoby marketingového myšlení a cesty, jak tyto myšlenky doručit k zákazníkovi15.

 

Různé pohledy na bezpečnost  mobilů

Dnes si s sebou nenosíme jen telefon, ale prakticky počítač, u nějž je volání jen zlomkem všech funkcí.

S rozšiřováním multifunkční  mobilní zařízení, oslovujících lidí v jejich každodenním životě, stanou se tyto stále lákavějším terčem pro útočníky a podvodníky. Uživatelé se bojí ztráty důležitých informací, uložených v mobilu. Tedy o kontakty, aplikace s daty, PINy a další hesla pro přístup k e-mailům, online bankingu a dalším službám. Pokud přirovnáme ztrátu dat z mobilu, ať již vinou krádeže nebo jeho rozbití, se ztrátou dat z PC, je rada stejná: zálohovat, zálohovat..

 Také existují obavy z neoprávněně přemrštěných plateb – kdy je hovor přesměrován na cizí zahraniční číslo, a to za nesrovnatelně vyšší sumu, nebo z nakažení virem některého z kolegů nebo přátel.

Na bezpečnost mobilních telefonů se můžeme podívat ale i z druhé strany, tedy pohledem na to, jak nám tato zařízení dokážou vypomoci. Není těžké je využít jako trezor na hesla, aplikací je k tomu k dispozici celá řada. Mnohem důležitější roli ale hrají také během autentizace, stačí vzpomenout i u nás rozšířené ověřovací SMS při přihlašování se do online bankingu. Právě například toto zabezpečení internetového bankovnictví dává celému autentizačnímu mechanismu další rozměr16.

 

Digitální podpis via mobil

Organizace a firmy hledající bezpečnější podnikatelské prostředí  budou tlačit na stále větší kontrolu.

Při práci s online formuláři a dalšími službami, které vyžadují bezpečnostní identifikaci, mohou uživatelé využít zaslání elektronického podpisu mobilní cestou. Umožní to SIM  karty, nésoucí bezpečnostní certifikát. Mezi lidmi ale stále panují i výhrady vůči tomuto systému.

Zavedením digi podpisů můžete totiž ztratit svoji anonymitu. Už dnes se v EU zavádí zákaz spamu. Ten je možné snadno vynutit, pokud každý e-mail  bude muset být digitálně podepsaný. Jestliže by navíc každá transakce na webu musela nést digitální podpis, do nejmenších detailů by bylo možné sledovat chování kohokoliv na webu.

 Naopak mnozí na digitální podpis nedají dopustit a domnívají se, že masové zavedení digitálního podpisu by bylo výrazným posunem vpřed. A konečně bychom se také mohli dočkat voleb prostřednictvím mobilních telefonů. V některých zemích je to již realitou.

 

Mobil - nejlepší  rozbuška

Lidský mozek dovede každou, i tu nejprospěšnější pomůcku na světě, přeměnit na zbraň.

Mobily  poskytují teroristům účinnou zbraň. Na rozdíl od budíků, ze kterých případně trčí dráty, jsou mobilní telefony elegantním spinačem pro odpálení bomby v nejpříhodnějším okamžiku. Jestli se změnila situace, lze odpálení odložit na vhodnější dobu bez nejmenšího problému. Telefonní přístroj, který je na bombu napojen, ji odpálí teprve ve chvíli, kdy někdo vytočí jeho číslo. Může je vytočit někdo na dohled nebo na jiném kontinentu. Pokud bezpečnostní orgány neznají číslo toho telefonu, nestojí v jeho odpálení naprosto nic v cestě.

Mobilních telefonů používala již irská organizace “Real IRA” a používá je i “al-Kajda”. Bomby, které vybuchly v madridských vlacích a zabily 191 lidí, byly uloženy v batozích zanechaných ve vlacích. Dokonce je znám případ, kdy byla mobilem, při slavnostní příležitosti, odpálena nálož zazděná na VIP tribuně sportovního stadionu.

 

 Zvažte následující doporučení

Dárcovské SMS na humanitární pomoc, ochranu ŽP, zvířat  apod.

Využívejte dárcovské SMS, je to jednoduché, průzračné a účinné!!

Zatím světově ojedinělý “Projekt DMS” vyvinutý v ČR je společným dílem Fóra dárců a Asociace provozovatelů mobilních sítí. Existuje jedno společné číslo, jeden systém pro zadávání SMS, jednotné zpoplatnění a centrální informační systém o všech projektech. Unikátní je, že všichni mobilní operátoři spolupracují na společném projektu.

Dárci na jednotlivé sbírky přispívají prostřednictvím SMS na pevně dané číslo, stejné pro všechny operátory. Stejná je i cena každé dárcovské SMS zprávy (v ČR 30 Kč) i její formát: “DMS jméno projektu”. To výrazně zjednodušuje medializaci sbírek a činí získávání finančních prostředků dostupné pro velké nestátní neziskové organizace, tak i pro ty nejmenší z nich. Tyto organizace již nemusí řešit technické, právní ani další aspekty fungování sbírek a mohou se soustředit na svůj hlavní cíl - poskytování pomoci. Náklady na zřízení nové sbírky jsou minimální a zprovoznění je v řádu minut. DMS dokázaly úspěšně oslovit a zaktivizovat i “drobné dárce”, což do té doby moc nešlo. Míru, v jaké se to podařilo, dokumentuje výše prostředků, jaké se daří v České republice vybírat např. pro oběti katastrof v Asii /až statisíce DMS za den/.

 

Doporučení Horské služby ČR

Mobil  vám  může v horách zachránit život.

Než se vypravím do hor, musím zkontrolovat stav baterie. Ideální je plně nabitý mobil. Mobil mám u sebe, ne v batohu, uložený tak, aby nedošlo k jeho poškození popřípadě vypadnutí během chůze nebo odpočinku. Musím na něj snadno dosáhnout jednou rukou a stejnou rukou musím být schopen mobil ovládat.

V horách jsou místa, kde nemusí být signál některého operátora. V nouzi mohu použít i jiného operátora, než je můj a to v případě že volám čísla: 155, 158, 150, 112.  Žádám-li o pomoc, musím mluvit jasně a stručně, musím popsat místo, kde se nacházím. Po nahlášení problému musí zůstat mobil dostupný pro případné další dotazy záchranářů  Poloha  mobilu se dnes dá poměrně přesně určit, ale vyžaduje to nějaký čas. 

 

Děti by se měli co nejvíce vyhýbat používání mobilního telefonu

U teprve vyvíjejícího se mozku dětí může vyzařování způsobit problémy.

O škodlivosti mobilů bylo v minulosti publikováno množství odborných prací. Některé nebezpečnost telefonů potvrzovaly a jiné vyvracely. Nyní převažují ty, které větší riziko vzniku rakoviny potvrzují. Mobilní telefon v současnosti používá více než 2/3 lidstva.. Kuřáků je “pouze” miliarda. Mobily by mohly způsobit světovému zdravotnictví mnohem větší problémy než tabák. Alarmující zprávu ve své studii uvádí uznávaný neurochirug Dr. Vini Khurana,. To  odmítá  asociace mobilních operátorů. Uznává jen výsledky studií Světové zdravotnické organizace.

Upozornění o škodlivosti mobilů, zatím jako jedna z mála, oficiálně zveřejnila francouzská vláda. Apeluje především na rodiče malých dětí, aby jim nedávali telefon zbytečně do ruky17.

 

Mobilní etiketa

Jste si jistí, že vaše mobilní komunikace není nepříjemná vašemu okolí?

Všichni již považují za samozřejmost ty hlavní zásady:  Ruce mějte na volantu! Do letadla s vypnutým mobilem!  Na představení s tichým režimem! U doktora je žádaný klid!   Méně jsou vnímány jiné necnosti:

Nenechávejte ostatní čekat! Jdete na oběd s kolegy, přítelkyní nebo večeříte s rodinou. Určitě není nutné vypínat zvuk mobilního telefonu. Za žádnou cenu však není slušné pokládat ho na stůl vedle talíře a dávat tak najevo, že čekáte hovor, a na jejich slova se příliš nesoustředíte. Pokud mobil zazvoní, posuďte, zda je nutné ho zvedat. Nikdy si ale nemůže být jisti, zda se volající nenachází v komplikované situaci a nevyžaduje okamžitou pomoc. Usoudíte-li ale po pár vteřinách, že by se dal rozhovor odložit, učiňte tak. Nechat ostatní čekat, až si vyřídíme své soukromé záležitosti, je společensky nepřípustné.

Nerozdávejte číslo bez vědomí jeho majitele!  Nikdo nemá v oblibě anonymní prozvánění či SMS. To ale může nastat pouze v případě, že někdo z vašich přátel nedbal na ochranu vašeho soukromí a poskytl někomu vaše číslo. Ne vždy může být nový držitel vašeho čísla dotěrným prozváněčem. I v takových chvílích by ale neměl od nikoho dostat číslo  bez vašeho svolení. Chovejte se proto i vy ke svým známým ohleduplně.

Respektujte svátky a denní dobu! Potřebujete zjistit informaci a bez přemýšlení voláte. Po dlouhém “pípání” se vám ozve rozčílený hlas. Rozpoznali jste patrně výrazy jako “je půlnoc”, či “zbláznil ses”. Nejspíše jste se přestali orientovat v čase a nevědomky kolegu vyrušili ze spánku či uprostřed choulostivé situace. Před vytočením telefonního čísla je zkrátka vhodné zjistit, denní dobu a je-li víkend nebo svátek.

Soukromí nade vše! Zazvonil vám mobil v tramvaji? Nejenže jste možná své spolucestující rozčílili nepříjemným vyzváněním, ale možná jste si ani neuvědomili, že vámi vyřčená slova slyší i celá  tramvaj.

Když do mobilu líčíte zážitky z předešlého večera, vaše pocity nebo názory, nemusí být veřejnost okolo vás vždy rozčilená. Mohli byste se však například stát terčem posměšků.  Navíc nikdy nevíte, kdo může vámi vyřčené informace využít. Proto si raději dobře rozmyslete, zda příště hovor v MHD nebo uprostřed fronty chcete opravdu přijmout.

Dodržujete mobilní etiketu? Mnozí namítnou, že jsou to základní rady a není nutné je neustále opakovat. Sáhněte si ale do svědomí – opravdu je ctíte? 18

 

 Zamyslete se nad otázkami

☼  Dárcovské SMS jsou českým unikátem který přivedl všechny mobilní operátory ke spolupráci na společných projektech humanitární pomoci, ochrany ŽP, zvířat apod. Využíváte také tohoto jednoduchého, průzračného a účinného prostředku?

 

—————